Nordic Cup 2025 med finaler av Falu Kanotklubb. Cupen visar att Falu Kanotklubb i Svenska Kanotslalomförbundet leder kanotslalom som idrott i Sverige.Nordic Cup 2025. Härligt arrangemang av Falu Kanotklubb.

Nordic Cup 2025 avslutades traditionsenligt med final i Falun med tävling både i Hosjöholmen och i Falu Vildvattenpark. Riktigt bra startfält med världsstjärnor och många unga lovade slalomkanotister i en härlig mix. Falu Kanotklubb stod för arrangemanget.

2025 arrangerades sammanlagt 10 deltävlingar med två i varje arrangörsland; Estland, Lettland, Litauen, Finland och sista två i Falun, Sverige. Utöver tävlande från arrangörsländer kom en stor trupp från Tjeckien till Falun med bland annat Barbara Ondrackova som är regerande juniorvärldsmästarinna i lag. Andra deltävlingar av Nordic Cup har haft tävlande från Tyskland och Frankrike. Till Falun kommer ett härligt gäng även från Norge och spred glädje – och paddlade fantastiskt.

Nordic Cup streamades live på Youtube

Nytt för i år i Falun var att båda tävlingsdagarna livestreamades, något som uppskattades på flera sätt. Föräldrar och vänner kunde följa tävlingen på distans liksom andra intresserade av Nordic Cup. Aktiva nyttjade filmningen för feedback mellan åken och domarchefen kunde granska islag. Väldigt lyckat!

Tidigare år har tävlingen i Falu Vildvattenpark bestått av semifinal och final för en mindre del av startfältet. Nu var det istället fri träning i tävlingsbanan och bäst av två åk räknades. Det tyckte de aktiva var betydligt roligare tävlingsformat. Det är en intressant aspekt att tänka på för framtiden för Nordic Cup. Idén med finaler är en anpassning till traditionell TV med dyr sändningstid – inte för att det är bättre för de idrottande.

Bra med publik på Falu Kanotklubbs arrangemang!

Falutävlingarna lockade en hel del publik. Dels i Hojsöholmen men främst i stadsnära vildvattenparken genom att information om tävlingarna hade spridits på sociala medier. Nordic Cup får bland annat sponsring av Falu Vildvattenpark och av Falu Kommun. Laivu Sport skänkte priser och genom fin sponsring av färjebolaget DFDS kunde resande från Baltikum ta sig till Falun för kanotslalom med betydande rabatt.

Nordic Cup har genom sin 5:e säsong visat att här finns kraften, kunskapen och glädjen i norra Europas kanotslalom. Svenska Kanotslalomförbundet med sina föreningar har alla skäl att vara stolt över en fin tävlingshelg kanotslalom! Bo-Marcus Lidström, ordförande i Falu Kanotklubb och initiativtagare till Nordic Cup berättade om cupens idé:

Målet med Nordic Cup är att främst unga får möjlighet till härlig idrott och även kulturellt utbyte med våra grannländer kring Östersjön. Det har gått över förväntan. Ett skäl till framgången är att organisationen är platt och bygger på respekt och förtroende för varandras kunnande och arrangemang. Fokus är samarbete. Verktyget är bra tävlingar som alla vill återvända till. Vi tycks ha lyckats bra och redan planerar vi säsongen 2026!

Resultat, och videostream!

Sista träningen inför tävling i Falu Vildvattenpark!